BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Mimari Tasarımlar

Mermer, olağandışı bir geometri ile kullanılmış: Bu sadece bir türbe değil

Natural Stone

Yayınlanma Tarihi:

mystical-solace-de-allegri-and-fogale-milan-design-week-installation_dezeen_hero-1

Laetitia de Allegri ve Matteo Fogale , bu yılki Milano tasarım haftası için kapsamlı bir tasarım oluşturmak için farklı şekil ve desenlerle kehribar ve siyah kullandı.

İkili tarafından seçilen mekan Brera’da türbe ilan edilen Mystical Solace oldu.

De Allegri ve FOGALE bu projeyi İtalyan mermer üreticisi Casone için tasarladılar.

İçerde mermer parçaları farklı şekil ve sembolleri göstermek için kesildi. Çarpık bölümler aynalarda aynen yansıtılırken, border benzeri nesneler tılsımcıları ziyaretçilerin dokunması için tasarladılar.

Sarı Siena mermerinin ve Noir Doré’nin koyu renkli mermerin çılgınca yan yana dizilişleri ile ışık ve karanlığı inanılmaz bir şekilde birbirine karıştırıyor.

 

 

De Allegri and Fogale create marble-lined mausoleum for a moment of solace

DEVAMINI OKU
Reklam
Yorum için Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Tasarımlar

Işığa mermer küpler arasında uzanmak

Natural Stone

Yayınlanma Tarihi:

Editör

cemetery-dalmine-cn10-architetti-architecture-public-leisure-death-italy-_dezeen_2364_col_0

CN10 Architects’in İtalya’da bir mezarlık alanına ek olarak tasarladığı beton bloklar, doğa ve sanatın ışık ile bir araya geldiği mekanda, öze dair, minimal bir imaj ile karakterize edilmişler.

Proje, İtalya’nın kuzeyinde 25.000 nüfuslu bir kent olan Dalmine Belediyesi’nin mezarlık alanını, 500 adet nişe sahip yeni bir saklama bölümü ile arttırma ihtiyacı üzerine tasarlanmış. Yeni pavyon, genellikle mezarlığın merkezindeki büyük alanda bir kolonatlı açıklık ile oluşturulan geleneksel tipolojiye farklı bir saygı niteliğinde. Tasarlanan yapı ise, mezarlığın batı yakasında kendini tekrar eden üç adet bloktan oluşuyor.

Yeni bloklar boyutları açısından yakınlardaki diğer aile şapelleri ile karşılaştırılabilir; fakat mimari dil ve malzeme olarak farklılaşıyor. Bloklar, doğa ve sanatın, ışık ile bir araya geldiği mekanda, öze dair, minimal bir imaj ile karakterize edilmişler.

Zandobbio mermeri ve beyaz beton ile inşa edilen bloklar, anılar, ölüm ve yaşam arasındaki ilişki gibi yapının sahip olduğu derin anlamı temsil eden ve atmosfer dolayısıyla sağlanacak maneviyata imkan veren basit bir dilin dışa vurumu niteliğinde. Bu arada Zandobbio mermeri, antik çağlardan beri bilinen Bergamo eyaletinin tarihi bir taşıdır.

Mevsim çeşitliliği zaman dışı algıyı etkilerken buna zıt olarak iç duvarların maddesel durağanlığı buradaki insanların anılarının gardiyanlığını yapar nitelikte. Hacimler arasındaki boşluklarda bulunan girişler ise bloklar içinden geçen ve onları birleştiren bir iç yürüme yolu oluşturuyor. Yeni yapı grubu, insanların daha sessiz ve samimi bir boyut yakalayabileceği, toplanmış, korunmuş ve ölçülmüş bir mekan yaratma amacına sahip olduğu için, mezarlık alanında yapılacak büyük bir genişleme fikriyle ile zıtlık oluşturuyor.

Üç blok, sonsuza kadar tekrar eden, ünitaryen ve sıralı bir sistemi tanımlıyor. Kütlelerin kesitinde tasarlanan eksiltme ile de kompozisyon oluşuyor.

Yukarıdaki bölüm gökyüzüne açılan kırık bir yay ile biterken, hücreler ile oluşturulan alt kısmın bulunduğu alanda büyük bir portal oluşturulmuş.

Mevsim çeşitliliği zaman dışı algıyı etkilerken buna zıt olarak iç duvarların maddesel durağanlığı buradaki insanların anılarının gardiyanlığını yapar nitelikte. Hacimler arasındaki boşluklarda bulunan girişler ise bloklar içinden geçen ve onları birleştiren bir iç yürüme yolu oluşturuyor.

Bloklar, mezarlıkta tek dekorasyon objesi ve değerliliğe dair elemanlar olarak, düşey bölünmeleri olan beyaz küplerin sade geometrisiyle kendilerini gösteriyor.

 

Bloklar, soğuk bir atmosferde ve açık havada olacak şekilde tasarlanmış. Güneş ve yağmur herhangi bir filtre olmaksızın mekanın içine girebiliyor fakat duvarlar kesitte oluşturulan eğri sayesinde korunmuş durumda.

Trio of broken arches house ossuaries in northern Italian cemetery

DEVAMINI OKU

Mimari Tasarımlar

Taş ve mermer uzantısı ile Nantes’deki Beaux-Arts Müzesi

Natural Stone

Yayınlanma Tarihi:

Editör

musee-darts-nantes-stanton-williams-architecture-cultural-museums-france_dezeen_2364_col_52

Londra firması Stanton Williams, taşlarla kaplı monolitik bir yapı ve Beaux-Arts binasına yarı saydam dahil olmak üzere bir dizi uzantı ekleyerek  Beaux-Arts Müzesi’ni yeniledi ve genişletti .

Stanton Williams, 2009 yılında müzenin modernizasyonunu denetleme projesine ve mevcut binaların yanında çeşitli çağdaş müdahalelerin getirilmesini içeren bir proje ile ödüllendirildi.

1900’de halka açılan orijinal müze, yerel mimar Clément-Marie Josso tarafından Louvre’un Grande Galerie’inden esinlenerek yapılmış bir ışıklık ile kaplı merkezi bir avlu etrafında tasarlandı.

Ana Palais binasında doğal ışık kullanımı, Fransız şehirinin ışığını yeni alanlara getirmenin yollarını bulmaya odaklanan Stanton Williams’ın yaklaşımını etkiliyordu.

Uzantılar, müzenin artan sanat eseri koleksiyonunu barındıracak 4.000 metrekarelik ek alan sağlarken, yeni bir oditoryum, eğitim tesisleri, arşiv ve açık heykel kortu ile tamamlanmaktadır.

Stanton Williams yönetmeni Patrick Richard, “Yeni müze mevcut koleksiyonların etrafında tasarlanmış, sanat ile mimarlık arasında samimi bir diyalog yaratarak yeni müzeyi kentin belirgin tarihsel yerleşimine sıkı sıkıya bağlı görünüyor” dedi.

Yeni eklemelerden biri, Palais ile 17. yüzyıldan kalma oratoryo şapelin bahçeleri arasında uzanan bir geçitin üzerinde duran ve şimdi Amerikalı sanatçı Bill Viola’nın çok kanallı bir video yerleştirmesine ev sahipliği yapan Küp adı verilen bir yapı.

Küp, binanın içinde navigasyona yardımcı olan ve sokaktan sanat yapıtlarını görünür hale getiren geniş pencereler ile içinde serpiştirilmiş esnek alanlar olarak tasarlanan dört kat boyunca galerileri barındırıyor.

Bu monolitik yapı, geçmişi ve şimdiki zamanı arasında bağlantı kurmayı amaçlıyor.

Küpün güney cephesinde, iç yüzey boyunca uzanan basamaklar ve yürüyüş yolları bulunur. Doğal ışığın gündüz damarlı taş boyunca süzülebilmesini sağlayan mermer ve yarı saydam lamine camdan oluşan bir perde duvarına ve geceleri arkasından parlıyor.

Yenilenmiş alanların tamamında uygulanan tutarlı bir malzeme paleti, müzenin tek bir alana oyulmuş monolitik bir hacim olduğu izlenimini güçlendiriyor.

Palais binasında, gün ışığını galerilere getiren mevcut çatı pencereleri ve orijinal 19. yüzyıl tasarımıyla sorunları çözmek için veranda modern teknolojiler kullanılarak yükseltilmiş.

Mevcut metal çerçevelere yerleştirilen cam katmanları, gergin kumaş ve ayarlanabilir perde, gün ışığının optimize edilmesini ve kontrol edilmesini sağlarken, geçici ışık değişimlerinin yarattığı etkilerden de koruyor.

Palais’in merkezindeki veranda, 350 litrelik saydam silikon iplik içeren Susanna Fritscher’in kurulumunun yanı sıra doğal ışık ve mekanın kalitesini de vurguladı.

Oditoryum, eğitim atölyeleri ve sergi salonları, orijinal temellerin kalın taş duvarlarının gösterildiği Palais’in altındaki yeni kazılmış bir bodrum katında yer almaktadır.

Temelleri destekleyen büyük beton portikalar ve süpürgeler binanın tarihi ve yeni parçaları arasındaki kontrastı vurguluyor.

Firmanın diğer tamamlanan projeler arasında  Londra sanat ve tasarım koleji, Central Saint Martins için kampüs ve  Stirling ödüllü Sainsbury Laboratuvarı Cambridge Üniversitesi botanik bahçeleri yer alıyor.

Photography by Hufton + Crow.

Stanton Williams completes renovation of Beaux-Arts museum in Nantes with stone and marble extension

 

DEVAMINI OKU

Mimari Tasarımlar

Sağlam, hafif, keskin, rahat ve basit: Bankok mermer evi

Natural Stone

Yayınlanma Tarihi:

Editör

marble-house-open-box-bangkok-thailand_dezeen_2364_col_10

Telefon kasalarından mutfak tezgahlarına kadar,  trendi zirveye taşıyor . Ve benekli taş hayranlar için, Bangkok’ta yeni yapılmış birinin hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü anladığımız harika bir yapı.

 Mermer Evi’ni OpenBox mimarların ürünü. Açılı bina akıllıca tasarlanmış olup, şehrin yoğun bir kesimindekiolmasına rağmen çevresindeki klasik evler ona iyice gizem kazandırmış, Doğal ışık ve havalandırma sağlayan özel balkonları var. Pencereleri, uzaydaki görüş hattını yönlendirirken 🙂 ortadaki açık avlu, peyzajı iç mekana bağlıyor.

Mimarların, ev sahiplerine hafif, havadar bir heykel içinde yaşıyor hissi yaratmak için mermeri tercih ediyor. Ayrıca, bu tercih Bangkok sıcağında evin serinliğini koruyor.

OpenBox  kurucularından design yönetmeni Nui  Ratiwat  Suwannatrai ile ‘Bankok mermer evi’ projesinin arkasındaki ilham kaynağını öğrenmek için söyleşi gerçekleştirdik.

Projeyi beş kelimeyle özetlersiniz?

Katı, hafif, sükunet , rahat, basit.

Bu proje ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

Genç bir ailenin büyüyebileceği bir ev tasarlamaya çalıştık. Bu nedenle vin tamamen pratik, fonksiyonel ve bakımının düşük maliyetli olması gerekliydi.

Evin, bölgesel rüzgar yönü, doğal güneş ışığı yönü, nem ve yağmur gibi tropik koşullarla başa çıkmak için tasarlanması gerekiyordu. Oturma odası, klima olmadan ve tüm pencereleri açılır olmak üzere inşa edildi.

Aynı zamanda güçlü, eşsiz bir kimliği de vardı. 

Aile büyük modern bir yapı bizden istedi ve tabiki  ekonomik. Dolayısıyla, ürün listesinde yer alan tüm malzemeleri değilse de çoğunu kullanmak mantıklı. Kısaca,  bir dizi geniş panel dış duvar karosu ithal ederek bu ürünün tam potansiyeline nasıl erişilebileceğini gösteren bir vaka çalışması hazırlamamız istendi.

Bu evi tasarlarken neyi çözmeyi umuyorsunuz?

On yıldan uzun bir süredir tasarım endüstrisinde olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Harika bir yaşam ortamı için tüm temel ihtiyaçların karşılandığında emin olmamız gerekiyor. Ancak, evleri tasarlama biçimimizi yeniden tanımlamak zaman alır. Yaşamak için bir yerden fazlasını elde etmek istiyoruz, ancak sorunların ötesinde bir süreç yaratmak ve geleneksel estetik duyusunun ötesine geçmek istiyoruz.

Bu alanı benzersiz kılan şey nedir?

Mimari bir yapı peyzajı ve iç mekan tasarımıyla birlikte tasarlanmalı, yaratılmalı ve algılanmalıdır.

Sanırım bunu Mermer Ev ile güçlü bir şekilde tasvir ettik.

Bu proje için ilhamınız neydi?

Müşterilerimiz bir inşaat malzemesi işletmesine sahip olduklarından, işe malzeme ve ürünler listesinden başladık.  yüzeyini taklit edebilen baskı teknolojisi kullanarak büyük panel karolarına ilgi duyduk. Zaten sonrasında sadece mermerle ilgilendik.

Ana malzeme olarak mermeri seçtik. Sonra sırada, en eski ve en cesur mimari formlardan birisi mermerin yanı, bir kazı blokunun içinde yaşama fikrini düşündük. İnsanlık geliştikçe, doğal taşların – özellikle bu durumda mermerin – inşaat için kullanımı sofistike hale getirildi.

Bir süre sonra, tek bir kaya parçası içinde yaşamanın cesur zarafeti bize olağan dışı bir şey yaratmamıza ilham verdi.

Gezinirken neyi değiştirmeyi dilersiniz?

Bu ev hakkında herşeyi seviyoruz.

Bu alanı kullanan insanların ne tür bir tecrübe sahibi olmasını umuyor musunuz?

Bu mekan kişilere ilham vermelidir. Örneğin, bu evde büyüyen bir çocuk, mükemmel bir yaratıcılık hissi geliştirmelidir.

Ahşap merdivenler duvardan çıkıyor izlenimi veriyor. Basamaklar aralarındaki boşluklar ışığın hafifçe akmasına izin veryor.

KASHMIRA GANDER

DEVAMINI OKU

Popüler Haberler

Sektörel Haberler

Türk mermerine Hindistan’da yoğun ilgi

Natural Stone

Yayınlanma Tarihi:

Stona-'18-Fotoğraf-(2)

Stona 2018 – Uluslararası Doğal Taş, Mermer ve Granit Fuarı’nın 13.sü TG Expo Uluslararası Fuarcılık’ın milli katılım organizatörlüğünde 07-10 Şubat 2018 tarihleri arasında Hindistan’ın Bangalore şehrinde gerçekleşti.

Uluslararası pazara açılma anlamında sektörün önemli fuarları arasında yer alan Stona Fuarı’nda doğal taş üretici ve ihracatçıları, taş işleme makineleri ve ekipmanları, maden ocakları için makine üreticileri ürünlerini uluslararası potansiyel alıcılarla buluşturdu.

Ekonomi Bakanlığı’nın prestijli fuarlar listesinde yer alan ve Türk firmalarının her yıl artan ilgisiyle karşılaşan Stona Fuarı’na Türkiye’den katılım yüzde 100’ün üzerinde artışla 76 firmaya ulaştı. Stone Mart ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenen fuara Türkiye’den 2016 yılında 36 firma katılmıştı.

Prestijli fuar desteği başvurusu yapan katılımcı firmalar, stant büyüklüğüne bağlı olarak firma başına 284,000 TL’ye kadar %50 oranında destek alabilme imkânına sahip bulunuyor.

TÜRK MERMERİNE HİNDİSTAN’DA YOĞUN İLGİ

Hindistan, 1,3 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olmasının yanı sıra, gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan hızla büyüyen bir pazara sahiptir.

Asya kıtasının önemli ekonomik güçlerinden olan Hindistan, Türk firmaları için çok sayıda sektörel işbirliği olanağı ve ihracat potansiyeli barındırmaktadır. Satın alma gücü paritesine göre ABD, Çin ve Japonya’nın ardından dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olan Hindistan’ın 2020 yılında GSYİH açısından dünyanın en önemli ekonomileri arasında olması beklenmektedir.

Hindistan’ın mermer ve doğal taş ithalatına uyguladığı kotanın 2016 yılında Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından kaldırılmasıyla, Türkiye’den Hindistan’a yapılan mermer ve doğal taş ihracatı yükselmeye başladı. Türkiye’nin, 2014 yılında 55.721 milyon USD olan Hindistan’a doğal taş ihracat, 2015 yılında yaklaşık %12,7 artışla 62.791 Milyon USD oldu.

Hindistan pazarında Türk mermeri ve diğer doğal taşlar geniş renk skalası, kalitesi ve uygun fiyatları sayesinde tercih edilmektedir.

TG EXPO ULUSLARARASI FUARCILIK A.Ş.    

TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş. 2008 yılında Think Global – Küresel Düşün mottosuyla fuarcılıkta uluslararası standartları Türkiye’ye kazandırmak amacıyla yola çıktı. Kurulduğu günden bu yana sektörde birçok ilki gerçekleştirerek Türk fuarcılık sektörünün gelişimine destek veren yenilikçi bir marka oldu. Dünyanın birçok yerindeki bireysel ya da milli katılım organizasyonu üstlendiği ve Türkiye’de organize ettiği fuarlarla, Türk firmalarının uluslararası pazarlarda ürünlerini tanıtmasını, yeni iş birlikleri kurarak ihracat hacimlerini geliştirmelerini sağlamaktadır. T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan uluslararası fuarların milli katılım organizasyonlarını gerçekleştirmek üzere akredite bir şirket olarak,  ülke ticaretini geliştirmek amacıyla 20 yılı aşkın sektörel tecrübesi olan yönetici kadrosu ve alanında uzman ekibi ile müşterilerin her türlü ihtiyacını gözeterek geniş bir yelpazede ‘anahtar teslim’  fuarcılık hizmetleri vermektedir.

Mimari Tasarımlar

Işığa mermer küpler arasında uzanmak

Natural Stone

Yayınlanma Tarihi:

Editör

cemetery-dalmine-cn10-architetti-architecture-public-leisure-death-italy-_dezeen_2364_col_0

CN10 Architects’in İtalya’da bir mezarlık alanına ek olarak tasarladığı beton bloklar, doğa ve sanatın ışık ile bir araya geldiği mekanda, öze dair, minimal bir imaj ile karakterize edilmişler.

Proje, İtalya’nın kuzeyinde 25.000 nüfuslu bir kent olan Dalmine Belediyesi’nin mezarlık alanını, 500 adet nişe sahip yeni bir saklama bölümü ile arttırma ihtiyacı üzerine tasarlanmış. Yeni pavyon, genellikle mezarlığın merkezindeki büyük alanda bir kolonatlı açıklık ile oluşturulan geleneksel tipolojiye farklı bir saygı niteliğinde. Tasarlanan yapı ise, mezarlığın batı yakasında kendini tekrar eden üç adet bloktan oluşuyor.

Yeni bloklar boyutları açısından yakınlardaki diğer aile şapelleri ile karşılaştırılabilir; fakat mimari dil ve malzeme olarak farklılaşıyor. Bloklar, doğa ve sanatın, ışık ile bir araya geldiği mekanda, öze dair, minimal bir imaj ile karakterize edilmişler.

Zandobbio mermeri ve beyaz beton ile inşa edilen bloklar, anılar, ölüm ve yaşam arasındaki ilişki gibi yapının sahip olduğu derin anlamı temsil eden ve atmosfer dolayısıyla sağlanacak maneviyata imkan veren basit bir dilin dışa vurumu niteliğinde. Bu arada Zandobbio mermeri, antik çağlardan beri bilinen Bergamo eyaletinin tarihi bir taşıdır.

Mevsim çeşitliliği zaman dışı algıyı etkilerken buna zıt olarak iç duvarların maddesel durağanlığı buradaki insanların anılarının gardiyanlığını yapar nitelikte. Hacimler arasındaki boşluklarda bulunan girişler ise bloklar içinden geçen ve onları birleştiren bir iç yürüme yolu oluşturuyor. Yeni yapı grubu, insanların daha sessiz ve samimi bir boyut yakalayabileceği, toplanmış, korunmuş ve ölçülmüş bir mekan yaratma amacına sahip olduğu için, mezarlık alanında yapılacak büyük bir genişleme fikriyle ile zıtlık oluşturuyor.

Üç blok, sonsuza kadar tekrar eden, ünitaryen ve sıralı bir sistemi tanımlıyor. Kütlelerin kesitinde tasarlanan eksiltme ile de kompozisyon oluşuyor.

Yukarıdaki bölüm gökyüzüne açılan kırık bir yay ile biterken, hücreler ile oluşturulan alt kısmın bulunduğu alanda büyük bir portal oluşturulmuş.

Mevsim çeşitliliği zaman dışı algıyı etkilerken buna zıt olarak iç duvarların maddesel durağanlığı buradaki insanların anılarının gardiyanlığını yapar nitelikte. Hacimler arasındaki boşluklarda bulunan girişler ise bloklar içinden geçen ve onları birleştiren bir iç yürüme yolu oluşturuyor.

Bloklar, mezarlıkta tek dekorasyon objesi ve değerliliğe dair elemanlar olarak, düşey bölünmeleri olan beyaz küplerin sade geometrisiyle kendilerini gösteriyor.

 

Bloklar, soğuk bir atmosferde ve açık havada olacak şekilde tasarlanmış. Güneş ve yağmur herhangi bir filtre olmaksızın mekanın içine girebiliyor fakat duvarlar kesitte oluşturulan eğri sayesinde korunmuş durumda.

Trio of broken arches house ossuaries in northern Italian cemetery

DEVAMINI OKU

Mimari Tasarımlar

Taş ve mermer uzantısı ile Nantes’deki Beaux-Arts Müzesi

Natural Stone

Yayınlanma Tarihi:

Editör

musee-darts-nantes-stanton-williams-architecture-cultural-museums-france_dezeen_2364_col_52

Londra firması Stanton Williams, taşlarla kaplı monolitik bir yapı ve Beaux-Arts binasına yarı saydam dahil olmak üzere bir dizi uzantı ekleyerek  Beaux-Arts Müzesi’ni yeniledi ve genişletti .

Stanton Williams, 2009 yılında müzenin modernizasyonunu denetleme projesine ve mevcut binaların yanında çeşitli çağdaş müdahalelerin getirilmesini içeren bir proje ile ödüllendirildi.

1900’de halka açılan orijinal müze, yerel mimar Clément-Marie Josso tarafından Louvre’un Grande Galerie’inden esinlenerek yapılmış bir ışıklık ile kaplı merkezi bir avlu etrafında tasarlandı.

Ana Palais binasında doğal ışık kullanımı, Fransız şehirinin ışığını yeni alanlara getirmenin yollarını bulmaya odaklanan Stanton Williams’ın yaklaşımını etkiliyordu.

Uzantılar, müzenin artan sanat eseri koleksiyonunu barındıracak 4.000 metrekarelik ek alan sağlarken, yeni bir oditoryum, eğitim tesisleri, arşiv ve açık heykel kortu ile tamamlanmaktadır.

Stanton Williams yönetmeni Patrick Richard, “Yeni müze mevcut koleksiyonların etrafında tasarlanmış, sanat ile mimarlık arasında samimi bir diyalog yaratarak yeni müzeyi kentin belirgin tarihsel yerleşimine sıkı sıkıya bağlı görünüyor” dedi.

Yeni eklemelerden biri, Palais ile 17. yüzyıldan kalma oratoryo şapelin bahçeleri arasında uzanan bir geçitin üzerinde duran ve şimdi Amerikalı sanatçı Bill Viola’nın çok kanallı bir video yerleştirmesine ev sahipliği yapan Küp adı verilen bir yapı.

Küp, binanın içinde navigasyona yardımcı olan ve sokaktan sanat yapıtlarını görünür hale getiren geniş pencereler ile içinde serpiştirilmiş esnek alanlar olarak tasarlanan dört kat boyunca galerileri barındırıyor.

Bu monolitik yapı, geçmişi ve şimdiki zamanı arasında bağlantı kurmayı amaçlıyor.

Küpün güney cephesinde, iç yüzey boyunca uzanan basamaklar ve yürüyüş yolları bulunur. Doğal ışığın gündüz damarlı taş boyunca süzülebilmesini sağlayan mermer ve yarı saydam lamine camdan oluşan bir perde duvarına ve geceleri arkasından parlıyor.

Yenilenmiş alanların tamamında uygulanan tutarlı bir malzeme paleti, müzenin tek bir alana oyulmuş monolitik bir hacim olduğu izlenimini güçlendiriyor.

Palais binasında, gün ışığını galerilere getiren mevcut çatı pencereleri ve orijinal 19. yüzyıl tasarımıyla sorunları çözmek için veranda modern teknolojiler kullanılarak yükseltilmiş.

Mevcut metal çerçevelere yerleştirilen cam katmanları, gergin kumaş ve ayarlanabilir perde, gün ışığının optimize edilmesini ve kontrol edilmesini sağlarken, geçici ışık değişimlerinin yarattığı etkilerden de koruyor.

Palais’in merkezindeki veranda, 350 litrelik saydam silikon iplik içeren Susanna Fritscher’in kurulumunun yanı sıra doğal ışık ve mekanın kalitesini de vurguladı.

Oditoryum, eğitim atölyeleri ve sergi salonları, orijinal temellerin kalın taş duvarlarının gösterildiği Palais’in altındaki yeni kazılmış bir bodrum katında yer almaktadır.

Temelleri destekleyen büyük beton portikalar ve süpürgeler binanın tarihi ve yeni parçaları arasındaki kontrastı vurguluyor.

Firmanın diğer tamamlanan projeler arasında  Londra sanat ve tasarım koleji, Central Saint Martins için kampüs ve  Stirling ödüllü Sainsbury Laboratuvarı Cambridge Üniversitesi botanik bahçeleri yer alıyor.

Photography by Hufton + Crow.

Stanton Williams completes renovation of Beaux-Arts museum in Nantes with stone and marble extension

 

DEVAMINI OKU

Mimari Tasarımlar

Sağlam, hafif, keskin, rahat ve basit: Bankok mermer evi

Natural Stone

Yayınlanma Tarihi:

Editör

marble-house-open-box-bangkok-thailand_dezeen_2364_col_10

Telefon kasalarından mutfak tezgahlarına kadar,  trendi zirveye taşıyor . Ve benekli taş hayranlar için, Bangkok’ta yeni yapılmış birinin hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü anladığımız harika bir yapı.

 Mermer Evi’ni OpenBox mimarların ürünü. Açılı bina akıllıca tasarlanmış olup, şehrin yoğun bir kesimindekiolmasına rağmen çevresindeki klasik evler ona iyice gizem kazandırmış, Doğal ışık ve havalandırma sağlayan özel balkonları var. Pencereleri, uzaydaki görüş hattını yönlendirirken 🙂 ortadaki açık avlu, peyzajı iç mekana bağlıyor.

Mimarların, ev sahiplerine hafif, havadar bir heykel içinde yaşıyor hissi yaratmak için mermeri tercih ediyor. Ayrıca, bu tercih Bangkok sıcağında evin serinliğini koruyor.

OpenBox  kurucularından design yönetmeni Nui  Ratiwat  Suwannatrai ile ‘Bankok mermer evi’ projesinin arkasındaki ilham kaynağını öğrenmek için söyleşi gerçekleştirdik.

Projeyi beş kelimeyle özetlersiniz?

Katı, hafif, sükunet , rahat, basit.

Bu proje ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

Genç bir ailenin büyüyebileceği bir ev tasarlamaya çalıştık. Bu nedenle vin tamamen pratik, fonksiyonel ve bakımının düşük maliyetli olması gerekliydi.

Evin, bölgesel rüzgar yönü, doğal güneş ışığı yönü, nem ve yağmur gibi tropik koşullarla başa çıkmak için tasarlanması gerekiyordu. Oturma odası, klima olmadan ve tüm pencereleri açılır olmak üzere inşa edildi.

Aynı zamanda güçlü, eşsiz bir kimliği de vardı. 

Aile büyük modern bir yapı bizden istedi ve tabiki  ekonomik. Dolayısıyla, ürün listesinde yer alan tüm malzemeleri değilse de çoğunu kullanmak mantıklı. Kısaca,  bir dizi geniş panel dış duvar karosu ithal ederek bu ürünün tam potansiyeline nasıl erişilebileceğini gösteren bir vaka çalışması hazırlamamız istendi.

Bu evi tasarlarken neyi çözmeyi umuyorsunuz?

On yıldan uzun bir süredir tasarım endüstrisinde olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Harika bir yaşam ortamı için tüm temel ihtiyaçların karşılandığında emin olmamız gerekiyor. Ancak, evleri tasarlama biçimimizi yeniden tanımlamak zaman alır. Yaşamak için bir yerden fazlasını elde etmek istiyoruz, ancak sorunların ötesinde bir süreç yaratmak ve geleneksel estetik duyusunun ötesine geçmek istiyoruz.

Bu alanı benzersiz kılan şey nedir?

Mimari bir yapı peyzajı ve iç mekan tasarımıyla birlikte tasarlanmalı, yaratılmalı ve algılanmalıdır.

Sanırım bunu Mermer Ev ile güçlü bir şekilde tasvir ettik.

Bu proje için ilhamınız neydi?

Müşterilerimiz bir inşaat malzemesi işletmesine sahip olduklarından, işe malzeme ve ürünler listesinden başladık.  yüzeyini taklit edebilen baskı teknolojisi kullanarak büyük panel karolarına ilgi duyduk. Zaten sonrasında sadece mermerle ilgilendik.

Ana malzeme olarak mermeri seçtik. Sonra sırada, en eski ve en cesur mimari formlardan birisi mermerin yanı, bir kazı blokunun içinde yaşama fikrini düşündük. İnsanlık geliştikçe, doğal taşların – özellikle bu durumda mermerin – inşaat için kullanımı sofistike hale getirildi.

Bir süre sonra, tek bir kaya parçası içinde yaşamanın cesur zarafeti bize olağan dışı bir şey yaratmamıza ilham verdi.

Gezinirken neyi değiştirmeyi dilersiniz?

Bu ev hakkında herşeyi seviyoruz.

Bu alanı kullanan insanların ne tür bir tecrübe sahibi olmasını umuyor musunuz?

Bu mekan kişilere ilham vermelidir. Örneğin, bu evde büyüyen bir çocuk, mükemmel bir yaratıcılık hissi geliştirmelidir.

Ahşap merdivenler duvardan çıkıyor izlenimi veriyor. Basamaklar aralarındaki boşluklar ışığın hafifçe akmasına izin veryor.

KASHMIRA GANDER

DEVAMINI OKU

Popüler Haberler